V tvojom rúži je olovo

Úvod Články a zaujímavosti V tvojom rúži je olovo

V tvojom rúži je olovo


V lakoch na nechty, riedidlách, atramentoch a vo farbách sa často nachádza toluén, bezfarebná tekutina, ktorá patrí medzi prchavé organické zlúčeniny. Lak vďaka nej schne rýchlo a rovnomerne. Spôsobuje však bolesť hlavy, závrat a únavu a dráždi oči, nos i hrdlo. Zistilo sa, že toluén toxicky plsobí na obličky a pečeň a pravdepodobne narúša rozmnožovanie. Keďže placentou prechádza do plodu a materským mliekom do tela dojčaťa, zvýšenú pozornosť by mu mali venovať najmä tehotné a dojčiace matky.

 

Ďalšia škodlivina je formaldehyd, známy ľudský kardinogén. Používa sa ako konzervačná látka. Spevňuje nechty a zabraňuje laku popraskať. Vdychovanie pár často vyvoláva kašeľ a hvízdavé dýchanie. Pri kontakte s kožou sa objavia vyrážky či iné prejavy podráždenia. Medzi ďalšie príznaky patria bolesti hlavy, únava, závraty či poruchy imunity. Medzi najčastejšie používané škodliviny v kozmetických výrobkoch patria dibutylftalát (DBP). Je to známy karcinogén a nachádza sa v plastoch, pesticídoch, lakoch na nechty, vo výrobkoch osobnej hygieny či farbách. Vo výrobkoch osobnej hygieny plní úlohu zmäkčovadla - zabezpečuje ohybnosť a lesk. Súvisí s vrodenými chybami a poškodzuje pohlavné orgány.

 

Čoraz viac štúdií poukazuje na jeho toxické pôsobenie na pečeň, pľúca a obličky. Medzi ďalšie ftaláty, ktoré sa bezne nachádzajú v lakoch na nechty, patria dimetyfltalát (DMP) a dietylftalát (DEP).


Zdroj: Gillian Deaconová z knihy V tvojom rúži je olovo, vydavateľstvo IKAR

HappyBio.sk Informácie Možnosti platby Možnosti dopravy Kontaktuje nás
 
Mastercard Maestro
Visa Visa Electron
PayPal Diners Club
Tatrapay
 Zasielkovna.sk
 DHL Parcel
Slovenska posta


MATERRA, s.r.o.

Narcisová 22
900 42  Dunajská Lužná
Tel: 00421/903 129 399

info@happybio.sk
Bratislava

IČO: 50149253

DIČ: 2120189731

IČ DPH: SK2120189731

Copyright 2016 - 2019 © HappyBio.sk