Chia semienka

Chia je zelená rastlina, ktorá môže dorásť až do 1 metra a pochádza z Mexika. Jeho semená, nazývané chia semená, boli dôležitým zdrojom potravy už od čias Aztékov, ktorí ich dennodenne používali vo forme múky, obilnín a nápojov.

 

Chia semienka sú jedným z najbohatších zdrojov omega-3 mastných kyselín (cca 13 % celého semena a 60 % všetkých tukov) a obsahujú dvakrát viac bielkovín ako iné zrná či semená (20 %). Tiež obsahujú minerály: dvakrát viac draslíka ako banány, päťkrát viac vápnika ako mlieko a trikrát viac železa ako špenát. Ďalej obsahujú fosfor, horčík, zinok a mangán. Zastúpené sú aj vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín A.

 

Chia seeds

 

 

Vzhľadom k svojim hygroskopickým vlastnostiam dokážu chia semienka absorbovať tekutinu a zväčšiť svoju veľkosť až 9-krát oproti svojej pôvodnej veľkosti. Pred použitím sa odporúča namočiť chia semienka v akejkoľvek tekutine (voda, džús a pod.) po dobu najmenej 10 minút, pretože namočené semená sú ľahšie stráviteľné a tiež majú priaznivý vplyv na tráviaci trakthydratáciu celého tela a rovnováhu elektrolytov v tele.

 

Môžu pomôcť pri chudnutí, pretože poskytujú dlhší pocit sýtosti vzhľadom k ich veľkému objemu. Tiež majú nízky glykemický index a urýchľujú vstrebávanie a metabolizmus tukov. Vďaka ich kvalite a ľahko stráviteľných bielkovín, stimulujú regeneráciu tkanív, čo je dôležité najmä pre športovcov.

 

V starovekom jazyku Mayov slovo "chia" znamená "silný", čo tieto drobné semienka skutočne správne vystihuje, nakoľko sú:

  • bohaté na vysoký obsah omega-3 mastných kyselín (60 %),
  • zvyšujú fyzickú silu,
  • podporujú regeneráciu po fyzickej aktivite,
  • hydratujú telo,
  • zlepšujú trávenie a poskytujú pocit sýtosti.

  

Tip na recept: Nápoj po cvičení

Zmiešajte všetky ingrediencie v mixéri.

 

Kúpiť chia semienka >>

HappyBio.sk Informácie Možnosti platby Možnosti dopravy Kontaktuje nás
 
Mastercard Maestro
Visa Visa Electron
PayPal Diners Club
Tatrapay
 Zasielkovna.sk
 DHL Parcel
Slovenska posta


MATERRA, s.r.o.

Narcisová 22
900 42  Dunajská Lužná
Tel: 00421/903 129 399

info@happybio.sk
Bratislava

IČO: 50149253

DIČ: 2120189731

IČ DPH: SK2120189731

Copyright 2016 - 2019 © HappyBio.sk